אדם טבע ודין עתרה נגד מרכז ההשקעות בתמ"ת

18 ביוני 2010

אדם טבע ודין הגישה השבוע עתירת חופש מידע נגד מרכז ההשקעות בתמ"ת, לאחר שזה סירב לחשוף את כל פרטי כתב האישור שניתן לקבוצת איגרא, אשר עומדת מאחורי פרויקט המלונאות בתמנע. מזה יותר משנתיים נאבקת אדם טבע ודין ביחד עם תושבי הערבה ובתמיכת יו"ר השדולה הסביבתית-חברתית בכנסת, ח"כ דב חנין (חד"ש) במטרה לעצור את פרויקט המלונאות בעמק ססגון. מדובר בפרויקט המשתרע על פני שטח בן 200 דונם הכולל מתחמי מלונאות, מרכז כנסים ונהר מלאכותי, שיגרום נזק עצום ובלתי הפיך לנופי הבראשית של אחד מאזורי המדבר הייחודיים והיפים בארץ – עמק ססגון שבבקעת תמנע.

בשנת 2008 הגישה אדם טבע ודין עתירה בעניין לבית המשפט המחוזי בבאר שבע, בעקבותיה נקבע כי בהליך אישור התכנית המפורטת למלונות בוועדה לתכנון ובנייה של מחוז דרום נפלו פגמים "העולים כדי פגיעה בשלטון החוק", והחזיר את התכנית לדיון מחדש בוועדה המחוזית. למרות החלטת ביהמ"ש, כספי המענק שאישר מרכז ההשקעות עדיין נשמרים עבור היזם. לכן, ביקשה 'אדם טבע ודין', על פי חוק חופש המידע, לקבל את כתב האישור של הפרויקט, אשר מפרט את סכומי המענק והתנאים להעברתם.

למרות שמרכז ההשקעות הוא גוף ציבורי אשר מעביר כספי ציבור ליזמים פרטיים, סירבו במרכז ההשקעות למסור את פרטי כתב האישור בטענה כי מדובר במידע שחשיפתו תפגע פגיעה כלכלית ממשית ביזם. גם לאחר התכתבויות ארוכות בנושא זה ואיום בפניה לביהמ"ש, מרכז ההשקעות העביר רק חלק מפרטי כתב האישור שניתן ליזם ו'אדם טבע ודין' החליטה לעתור לביהמ"ש.

עו"ד נירית לוטן מאדם טבע ודין מסרה: "למיטב הבנתנו מדובר בעשרות מיליוני שקלים מכספי ציבור המועברים ליזם פרטי מבלי שנחשפים לציבור כל הפרטים העומדים מאחורי מתן המענק. לא ייתכן שגוף ציבורי כמו מרכז ההשקעות, יאמץ באופן אוטומטי כל טענה של יזם בדבר 'פגיעה כלכלית', כאשר הפגיעה היחידה והחמורה שיש כאן היא פגיעה בזכות הציבור לדעת מה נעשה בכספו. אי חשיפת המידע הנוגע לכספי ציבור המועברים ליזם פרטי מהווה התעלמות בוטה מהוראותיו המפורשות של חוק חופש המידע. לא ייתכן שגוף ציבורי כמו מרכז ההשקעות לא יפעל על פי הוראות חוק חופש המידע ויסרב באופן שרירותי ולא מנומק לחשוף מידע הנוגע לכספי ציבור המועברים ליזם פרטי".

שינוי גודל גופנים
ניגודיות