אוקלנד: מפגינים מנעו פריקת אוניית צים

21 ביוני 2010

מאות מפגינים נגד הכיבוש הפגינו ביום שני וראשון השבוע בנמל העיר אוקלנד שבארה"ב ומנעו מצוות הנמל לפרוק את תכולתה של ספינת "צים". אחד ממארגני ההפגנה, ריצ'רד בקר, אמר לעיתון "סן פרנסיסקו כרוניקל": "עמדתנו היא שישראל לא יכולה לאמץ התנהגות פיראטית ולצפות שספינות המשא שלה יגיעו לכל מקום בעולם". בקר העריך שבין 600 ל-700 חברי ארגוני עובדים וזכויות אדם הצטרפו למחאה.

העיתון דיווח אתמול כי המפגינים מעוניינים לחסום את פריקת הספינה למשך יממה, והצליחו לשכנע את עובדי הנמל לא לחצות את החומה האנושית שיצרו מול הרציף. העובדים, שניסו להימנע מעימות עם המפגינים, הסכימו. עד כה לא דווח על תקריות אלימות או מעצרים. יצוין שחלק מעובדי הנמל אף הביעו תמיכה במחאה.

מנהיג המחאה הכריז כי המפגינים מסרבים לקבל סחורות "של האפרטהייד הישראלי", ומטרתם היא לעצור את הפריקה ל-24 שעות. הוא השווה זאת למאבק בדרום אפריקה בשנות ה-80, אז סירבו במקומות רבים לסחור עם המשטר הגזעני. "אנו רוצים לשלוח מסר ברור – אם אתם תוקפים אזרחים בדם קר בלב ים, מטילים מצור על עזה, בונים חומת אפרטהייד, ובוחרים גזען כמו אביגדור ליברמן לשר החוץ – שקורא לגירוש האזרחים הערבים – אנחנו לא נכבד את הסחורה הישראלית שלכם כאן", הוא אמר לקהל שהתאסף בנמל.

נמל אוקלנד אינו הראשון שאליו מגיעה המחאה. עובדי הנמלים השוודים הכריזו כבר כמה ימים אחרי מות תשעה פעילים בהשתלטות על המשט לעזה, כי יחרימו במשך שבוע ספינות וסחורות ישראליות – בין ה-15 ל-24 ביוני. צעד דומה ננקט על ידי עובדי הנמלים בנורבגיה.

לידיעה שפרסמו קבוצת עובדים בנמל התומכים במחאה (באנגלית)

סרטון על ההפגנה ביוטיוב

שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Created by