אלפים הפגינו ושבתו ביום האדמה ה-40

30 במרץ 2016

השביתה שהוכרזה על ידי ועדת המעקב העליונה הכריזה על שביתה כללית בציבור הערבי ביום האדמה הורגשה היטב היום (רביעי) בכל היישובים הערבים. זאת במחאה על גל הגזענות שמובילה הממשלה, הכולל חקיקה גזענית, הפקעת שטחי ענק והרס כפרים שלמים בנגב, והריסת עשרות בתים ברחבי הארץ. בהודעה שנמסרה על ידי ועדת המעקב נאמר כי הממשלה ממשיכה במדיניות הנישול מהאדמה ומסרבת להרחיב את שטחי השיפוט של היישובים הערביים, וזאת נוסף לאפליה בתקציבים ובמשאבים".

 

אלפים רבים השתתפו בצעדה המרכזית של יום האדמה נערכה בשעות אחר הצהריים במרכז עראבה שבגליל. באותה שעה, מאות השתתפו בעצרת נוספת בכפר אום אל-חיראן בנגב, עליו מאיימים הריסה וגירוש. בעצרת באום אל-חיראן לקח חלק יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה (חד"ש). ח"כ עודה אמר הבוקר לגל"צ: "אנחנו מציינים היום את יום האדמה, נקודת מפנה בהיסטוריה שלנו, של המיעוט הלאומי הערבי במאבקו הצודק לשוויון. בשנה הזו נגדיש את הצורך בהכרה בכפרים הבלתי מוכרים בנגב וגם בפיתוח של הישובים הערבים". גם יו"ר ועדת המעקב העליונה של הציבור הערבי, ח"כ לשעבר מוחמד ברכה (חד"ש), התראיין היום בצהריים בגל"צ והדגיש ש"המסר של יום האדמה הוא חד משמעי – האזרחים הערביים רוצים לחיות בכבוד באדמתם ובמולדתם. יום האדמה הוא יום מאבק והגיע הזמן שהממשלה תפנים שיש ציבור במדינה שנאבק למען שוויון".
sachnin

העצרת המרכזית לציון יום האדמה ה-40, ביוזמת חד"ש, מק"י ובנק"י שנערכה ביום שישי בסכנין (צילום: אל אתיחאד)

 

יצוין שביום שישי האחרון נערכה בעיר סכנין עצרת מרכזית לציון יום האדמה ה-40, ביוזמת חד"ש, מק"י ובנק"י. האירוע כלל הופעה מוזיקלית וטקס הוקרה למשפחות חללי יום האדמה. בין הנואמים: ח"כ עודה, יו"ר ועדת המעקב ברכה, מזכ"ל המפלגה הקומוניסטית הישראלית עאדל עאמר, ומזכ"ל בנק"י אמג'ד שבייטה, ומזכיר חד"ש במחוז סכנין, עלי עאמר.

"על אותו פלסטיני בחברון ירו בנשק חי, אך המתקפות של הממשלה הזו נעשות לא רק בנשק – אלא גם בצווי הריסה, בתוכניות מתאר, באפליה, במעצרי שווא, בהפקעות ובהסתה ישירה – תוקפת הממשלה הזו ללא הרף את הציבור הערבי הפלסטיני בישראל ואת הציבור היהודי העומד איתו כנגד ממשלת המתנחלים" אמרה עו"ד נועה לוי, חברת הוועד המרכזי של מק"י. עוד הוסיפה: "ההסלמה הזו מצד השלטון מורה לנו שהגיע הזמן לעוד יום אדמה, עוד יוזמה של התארגנות אקטיבית, היוצאת החוצה, הן לרחוב הערבי והן לרחוב היהודי, ומתעקשת למצוא שותפים למאבק. זהו זמן להתארגנות משותפת נגד הפשיזם. נגדנו יש יריב קשה, ומולו עלינו לצאת החוצה וליזום, גברים ונשים, ערבים ויהודים, ולהעיר את השטח למאבק אמיתי למען מדינה פלסטינית לצד ישראל, וכאן, למדינה צודקת ושוויונית, מדינה משותפת, יהודית ערבית, וזה תלוי בכולנו".

 

ביום שישי הקרוב, 1 באפריל, תיערך צעדת החופש הישראלית-פלסטינית החמישית, על כביש 60, ותצא ממחסום המנהרות שליד בית ג'אלה. הצעדה, שמארגנת יוזמת "עומדים ביחד" וארגון "לוחמים לשלום", תיערך בסימן יום האדמה ותסתיים בשתילת עצי זית.

 

פרטים נוספים על הצעדה ביום שישי הקרוב בפייסבוק:

https://www.facebook.com/events/865506796894142