"העלאת אחוז החסימה מסכנת את הדמוקרטיה"

19 במרץ 2013

בשיתוף פעולה ראשון בין סיעות האופוזיציה החדשה, התקיים ב-19 במרץ כינוס חירום להגנת הדמוקרטיה נגד חבילת החוקים לשינוי שיטת הממשל שמתכוונת הממשלה החדשה להעביר עם תום הפגרה. את הכינוס יזמו חברי הכנסת דב חנין (חד"ש), משה גפני (יהדות התורה) ונחמן שי (העבודה) ובו השתתפו חברי כנסת מסיעות שונות בבית, לצד אנשי אקדמיה, חינוך וחברה אזרחית ביניהם פרופ' שלמה אבינרי ופרופ' אברהם דיסקין.

חבר הכנסת דב חנין אמר בכנס: "העלאת אחוז החסימה ל-4% מסכנת את הדמוקרטיה. לא המפלגות הקטנות מסכנות את 'יציבותה של המערכת הפוליטית', לא בהן נמצאים הפריימריז המושחתים. לא הן מכניסות לפוליטיקה אנשים נטולי דרך ועקרונות. נהפוך-הוא: מפלגות קטנות תרמו לפרלמנטריזם הישראלי אישים כמו תופיק טובי, אורי אבנרי, תמר גוז'נסקי, חיים אורון. דחיקת המפלגות הקטנות מהכנסת תפגע במיעוטים אידאולוגיים, בציבור הערבי, ביכולת של כוחות חדשים להתארגן ולהיכנס לזירה הפוליטית. הפוליטיקה החדשה אותה ממשים בנט ולפיד היא פוליטיקה כוחנית של דריסת המיעוט.

"כינוס החירום מסמל יריית פתיחה במאבק האופוזיציה לממשלה הזאת. התאחדות האופוזיציה לפעולה משותפת כבר ביומה הראשון של הממשלה היא סימן חיובי ליכולת שלנו ליצור סדר יום משותף ולהיאבק להגנת הדמוקרטיה והחברה בישראל".

ח"כ ראובן ריבלין (יו"ר הכנסת היוצא) הגיע לכנס האופוזיציה והתבטא בחריפות נגד העלאת אחוז החסימא ונגד חוק ההסדרים: "עלינו לאפשר לכוחות פוליטיים שונים לבוא לידי ביטוי בכנסת כדי למנוע עימותים חוץ פרלמנטרים שיביאו אותנו למקומות קשים". על חוק ההסדרים אמר ריבלין כי: "חוק ההסדרים הוא אנטי פרלמנטרי ואנטי דמוקרטי. יש להעביר חוק שיבטל את חוק ההסדרים" .

בהזמנה שנשלחה לחברי הכנסת נכתב: "הממשלה החדשה מתחילה את דרכה ברצף של מהלכים אנטי-דמוקרטיים מסוכנים: המיעוטים הפוליטיים יסולקו מהכנסת באמצעות הכפלת אחוז החסימה; מפלגות אידאולוגיות תאלצנה ליצור חיבורים מלאכותיים או לחדול, הממשלה תבצר את שלטונה באמצעות דרישת רוב מיוחס של 65 חברי כנסת שידרש להפלת הממשלה באי-אמון ויוזמות חקיקה אנטי-דמוקרטיות שנבלמו בכנסת הקודמת מאיימות לחזור בתמיכת הממשלה".