חד"ש: עיני פוגע בדמוקרטיה בהסתדרות

10 ביוני 2010

בית נבחרי ההסתדרות (בינ"ה) קיבל ביום רביעי (ה-9 ביוני) סדרת החלטות בעניין התנהלות הסיעות בהסתדרות שמשמען פגיעה ממשית באופוזיציה בהסתדרות. בין היתר נקבע כי הסיעות תהינה כפופות להחלטות מוסדותיה העליונים של ההסתדרות, ובכך נוצר בלבול מושגים מוחלט בין הנהגת ההסתדרות (המקבילה לממשלה) לבין בית הנבחרים (המקביל לכנסת). משמעו של התקנון שהתקבל אתמול: הקואליציה רשאית להכתיב לאופוזיציה מה ראוי וכיצד לנהוג. זהו צעד קיצוני בסדרה של צעדים שנוקט היו"ר עופר עיני מאז כניסתו לתפקיד שמשמעותם הגבלת הדמוקרטיה בהסתדרות והצרת צעדיהם של נבחרי העובדים.

סיסמת הבחירות של עיני: "הסתדרות בלי פוליטיקה", מתבררת כתכנית להפיכת ההסתדרות לגוף הנשלט על ידי מנגנון חד מפלגתי. כל ביקורת נגד מפלגת השלטון הופכת בלתי לגיטימית ורואים בה כיציאה כנגד ההסתדרות עצמה. מהלכים דומים נעשים גם באיגודים המקצועיים אשר חופש הפעולה שלהם הולך ומצטמצם לטובת שליטה ישירה של לשכת היו"ר. קיים חשש ממשי שההסתדרות תאבד את מה שנותר בה כארגון המייצג את העובדים ופועל לקידום האינטרסים של מעמד העובדים ככלל וכל שיוותר הוא קידום האינטרסים האישיים והפוליטיים של יו"ר ההסתדרות.

יואב גולדרינג, חבר בינ"ה מטעם סיעת חד"ש דרש בדיון הבהרות של היועץ המשפטי באשר לחוקיות התיקונים שהוצעו, אולם יו"ר נשיאות בינ"ה, שלמה אביטן, מנע מהיועמ"ש לתת את חוות דעתו והביא את הסעיפים להצבעה. סיעת חד"ש שוקלת את צעדיה המשפטיים במטרה לבטל את הסעיפים הדרקוניים החדשים המגבילים את הדמוקרטיה בהסתדרות.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות