מועצת חד"ש בחרה מועמדיה לכנסת: 'מחויבים להמשך הרשימה המשותפת'

14 ביולי 2019

מועצת חד"ש שהתכנסה בשפרעם אישרה אמש (מוצאי שבת) את רשימת מועמדיה לכנסת כפי שהיתה בבחירות האחרונות, ואת המשך המאמצים להרכבת "הרשימה המשותפת" על פי החלטת ועדת הפיוס. חד"ש ושלוש המפלגות הערביות שהרכיבו את הרשימה המשותפת ב-2015 התפצלו בבחירות האחרונות, הודיעו שהחליטו לרוץ שוב יחדיו, אך הן מתקשות להגיע להסכמות על מבנה הרשימה.

בדיון שנערך במועצה, רבים חיזקו את ידי צוות המו"מ מטעם חד"ש, וקראו לכונן במהרה את הרשימה המשותפת – שהיא האלטרנטיבה הערכית, הערבית-יהודית והחשובה ביותר במאבק להפלת שלטון הימין. ברשימת המועמדים, כפי שאושרה במועצה: ח"כ איימן עודה, ח"כ עאידה תומא-סלימאן, ח"כ עופר כסיף, ח"כ יוסף ג'בארין, ג'אבר עסאקלה, יוסף אלעטאונה, נועה לוי ופידאא נערה טבעוני.

יו"ר הרשימה, ח"כ עודה, אמר בישיבה בה לקחו חלק מאות צירים ערבים ויהודים: "אני מברך על הצבעת האמון של מועצת חד"ש בנבחרת המנצחת שלנו ובטוח שזהו ההרכב הנכון ביותר לקידום ערכי חד"ש בכנסת וניהול מאבק ערבי-יהודי נגד הימין הקיצוני". לדברי ח"כ תומא-סלימאן: ‏"יש לחד"ש יסודות עמוקים ואחריות בת מאה שנים להיאבק למען הציבור שלנו והערכים שלנו. אנחנו מחויבים להקמת הרשימה המשותפת מחדש על כל ארבעת מרכיביה".

המאמצים לאיחוד השורות של חד"ש והמפלגות הערביות נתקלת בימים האחרונים בקשיים בשל חילוקי דעות על הרכבת הרשימה. בוועדת הפיוס – שאמורה היתה לסייע בגיבוש הרשימה – מגבירים את הביקורת על בל"ד בגלל סירובה לקבל את סיכומיה.

המחלוקת בין המפלגות נוגעת למאבק על המקומות ה–11 עד ה–14 ברשימה. זו היתה גם נקודת המחלוקת שהובילה לכך שהמפלגות רצו בנפרד בבחירות באפריל. המועד האחרון להגשת הרשימות לכנסת הוא ב–1 באוגוסט. המפלגות הסכימו על החלוקה עד המקום העשירי, על בסיס תוצאות הבחירות האחרונות: ארבעה מנדטים לחד"ש ושניים לכל אחת משאר המפלגות. ועדת הפיוס הציגה ב–30 ביוני רשימה שלפיה המקום ה–11 יהיה לרע"ם, ה–12 לחד"ש, ה–13 לבל"ד וה–14 לתע"ל. הנוסחה הזו התקבלה בחיוב על ידי חד"ש ורע"ם, אך בבל"ד התנערו ממנה לחלוטין. המועמד מספר שלוש בבל"ד, מאזן גנאים, שאמור היה לפי הנוסחה הזו להשתבץ במקום ה–13, התנגד בתוקף ואיים לפרוש מהמפלגה ומהמרוץ. בבל"ד אף רמזו על כוונתם לרוץ כרשימה נפרדת.

יצוין שחד"ש ורע"ם פרסמו ביום שישי הצהרה משותפת בעיתון "אל אתיחאד". הן קראו לקבל את הכרעות ועדת הפיוס, המורכבת מאישים עצמאים. עוד הן קראו להגשת הרשימה בהקדם על מנת להתחיל במערכת הבחירות. "כל דחיה בהקמת הרשימה מפנה את כל האנרגיות למקום הלא נכון ופוגעת באמון הציבור במרכיביה". עוד נמסר כי מסיבת עיתונאים משותפת תתקיים בימים הקרובים כדי להבהיר את עמדותיהן.

גם מועצת המפלגה הקומוניסטית הישראלית (מק"י) שהתכנסה בשבת שעברה בשפרעם, בהשתתפות מאות צירים יהודים וערבים, דנה בבחירות לכנסת. מק"י קראה לגיבוש הרשימה המשותפת, ולפתיחת מערכת הבחירות במטרה להפיל את ממשלת הימין בראשות נתניהו. במסגרת הדיונים מסר מזכיר חד"ש, מנסור דהאמשה, דו"ח ארוך על המגעים והקשיים בדרכה להקמת הרשימה המשותפת.

מזכ"ל מק"י, עאדל עאמר, אמר בסקירתו כי החלופה העיקרית של חד"ש ומק"י היא הרשימה המשותפת, אך היא איננה היחידה. "המשימה העליונה בשלב זה היא הפלת נתניהו ושותפיו בימין המובילים לפשיזם הלכה למעשה, ולחיסול כל סיכוי להקמת מדינה פלסטינית בצד ישראל", הדגיש.

עוד על מוצעת מק"י והחלטותיה, בגיליון "זו הדרך" האחרון (עמ' 3):

http://maki.org.il/he/wp-content/uploads/2019/07/G27_2019.pdf

שינוי גודל גופנים
ניגודיות