מחאת האקלים הגיעה לבורסה: פעילים סביבתיים הפגינו במרכז תל-אביב

10 באוקטובר 2019

עשרות בני אדם, פעילי תנועת המרד בהכחדה, הפגינו ביום שני במרכז תל-אביב  במסגרת "יום המרד העולמי למען החיים". מחאות רבות נוספות נערכות במקומות נוספים ברחבי העולם.  במהלך ההפגנה הבוקר הפעילים הציגו מייצגים, בהם בשדרות רוטשילד בעיר, ואז צעדו לכיוון מטה חברת ההשקעות פסגות והבורסה לניירות ערך. שם, הם פצחו בשירה נגד פעולות הבורסה הם קראו: "אם הבורסה תתעורר השינוי יבוא מהר", ו"ישראל דורשת אנרגיה מתחדשת".

לפי הודעת התנועה, "בוועידת האקלים של האו"ם שנערכה בספטמבר האחרון, 77 מדינות התחייבו להגיע ליעד של אפס פליטות עד 2050. בנוסף, קבוצה של אנשי עסקים החולשים על יותר משני טריליון דולר התחייבו לעבור להשקעות נקיות, 130 בנקים וגופים פיננסיים התחייבו לנהוג על פי הסכם פריז, והרשימה  עוד ארוכה. למרות כל זאת, ממשלת ישראל והמוסדות הפיננסיים בישראל בוחרים להתעלם לחלוטין מהסכנה הקיומית המתקרבת: משבר האקלים".

המרד בהכחדה ישראל היא חלק מתנועה חברתית פוליטית עולמית שפועלת לבלימת משבר האקלים. דרישות התנועה, שביום שישי האחרון אף ארגנה מחאה שבה השתתפו אלפי בני נוער בתל אביב, הן: הכרזה על מצב חירום אקלימי ואקולוגי. "על ממשלת ישראל להכיר בעובדות המדעיות בדבר מצב החירום האקלימי והאקולוגי בעולם ומקומה הייחודי והמסוכן של ישראל ביחס לשאר העולם. על הממשלה להכריז על מצב חירום אקלימי ואקולוגי וליידע את הציבור על השלכותיו ועל דחיפות השינוי הנדרש". דרישה שנייה היא לנקיטה של פעולה באופן מידי, "שיקום מערכות הטבע ומעבר לכלכלה נקייה מגז, פחם ונפט עד 2025. על ממשלת ישראל להתאים את כל תכניות העבודה למצב החירום האקלימי והאקולוגי. עליה להתגייס לשיקום מערכות הטבע ולהגנה עליהן, כי ביטחוננו תלוי בהן. על הממשלה לסלול את הדרך לכלכלה נקייה לרווחת הכלל". ודרישה שלישית מוגדרת כ"פוליטיקה של תקווה" והיא דורשת להקים ועדת אזרחים בנושא משבר האקלים והמשבר הסביבתי. "מהלך זה יאפשר למערכת הדמוקרטית הישראלית ליישם שיקולים ארוכי טווח, נקיים מאינטרסים צרים ומשקפים את הטוב המשותף".

יצוין שפעילי תנועת המרד בהכחדה בעולם, בשונה מישראל, מקדמים סדר יום אנטי-קפיטליסטי מובהק ואף קושרים קשר הדוק בין המשבר הסביבתי לבין המשבר הקפיטליסטי הגלובלי.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Created by