מתכוונים לפתוח בשביתה ללא הגבלת זמן: אלפי עובדים סוציאליים הפגינו בירושלים

25 ביוני 2020

אלפי עובדות ועובדים סוציאליים הפגינו היום (חמישי) נגד המדיניות הניאו-ליברלית של ממשלת הימין וחסמו את כביש הכניסה למשרד ראש הממשלה בירושלים. המפגינים מחו בעקבות "קריסת השירותים החברתיים בשל מדיניות הממשלה" והעומס שמוטל עליהם בצל משבר הקורונה. העובדות הסוציאליות הגיעו לבירה והצטרפו לצעדת מחאה שהחלה בתל אביב ביום ראשון. בשבוע שעבר הן הכריזו על סכסוך עבודה, ויו"ר איגוד העובדים הסוציאליים ענבל חרמוני אמרה כי אם דרישות האיגוד לא ייענו, העו"סים יפתחו שביתה ללא הגבלת זמן בעוד כשבוע וחצי.

"צעדנו חמישה ימים, למעלה מ-60 ק"מ, כדי לעשות הכל כדי לא לסגור את השירותים החברתיים בישראל", אמרה יו"ר איגוד העובדים הסוציאליים למתכנסים. "אבל בכנסת ומשרד האוצר זה לא מעניין אף אחד. אנחנו נשבית את כל השירותים החברתיים במדינת ישראל, ננעל אותם ביום שני, בעוד 11 ימים, לתקופה בלתי מוגבלת. אנחנו עושות את זה בלב דואב, אבל שלם, בידיעה שעשינו הכל כדי להימנע מזה". "נעמוד מול משרד האוצר והכנסת ונבקיע את חומת האטימות עד שישמעו: נחנקנו מהעומס, השכר והאלימות", הדגישה חרמוני.

בין הנואמים בעצרת המחאה: ח"כ עופר כסיף (חד"ש – הרשימה המשותפת) שאמר "אני מעריץ את הנשים והאנשים הללו שמקדישים את חייהם למען החברה כולה. המאבק הזה הוא לא רק מאבק צודק לתנאי עבודה אנושיים, הוא מאבק להצלת השכבות המוחלשות ביותר, הזקוקות למערכת רווחה מתפקדת".

תוכנית חירום להצלת השירותים החברתיים; הקצאה של כ-150 מיליון שקל להקמת מערך המוגנות במשרד הרווחה; שיפור מיידי ומשמעותי של שכר העובדים הסוציאליים ותנאי עבודתם; וכניסה למשא ומתן על רפורמה במבנה השכר. בנוסף הוא דורש את החרגת השירותים החברתיים מכל קיצוץ רוחבי, ותוספת תקציבית לשירותי הרווחה בתקציב המדינה ל-2021 ו-2022 לשם התמודדות עם השלכות משבר הקורונה.

יצוין שאמש איבדה חרמוני את הכרתה במהלך צעדת המחאה לירושלים. חרמוני הרגישה חולשה כאשר הגיעה לאזור שער הגיא לאחר שצעדה בארבעת הימים האחרונים למעלה מ-60 ק״מ. היא פונתה לקבלת טיפול רפואי בבית חולים. אך המחאה נמשכה ואמש נערכה עצרת באבו גוש בהשתתפות ח"כ עאידה תומא-סלימאן (חד"ש – הרשימה המשותפת) שאמרה לצועדות: "מולנו יש אבטלה, עוני ומצוקה כלכלית. חלק גדול מהטיפול במצוקות האלה יהיה בידיים שלכן. אז מי שרוצה שירות סוציאלי חזק – חייב לחזק אתכן."

ח"כ עופר כסיף נושא דברים בצהריים בהפגנת העו"סים: https://www.facebook.com/ofercass/videos/877310332762836/

ח"כ עאידה תומא-סלימאן נושאת דברים, אמש, באירוע מחאה באבו גוש:

סרטון – ח"כ עופר כסיף באירוע המחאה שנערך ביום שלישי בבית שמש: https://www.facebook.com/ofercass/videos/691954734988739/

סרטון – תחילת צעדת העובדים הסוציאליים: https://he-il.facebook.com/swunionil/videos/551228225558069/

עוד בנושא, בגיליון 25 של "זו הדרך" (עמ' 3): http://maki.org.il/he/wp-content/uploads/2020/06/G25_2020.pdf

עוד בנושא, בגיליון 24 של "זו הדרך" (עמ' 6): http://maki.org.il/he/wp-content/uploads/2020/06/G24_2020.pdf

עוד בנושא, בגיליון השבוע של "זו הדרך" (עמ' 1): http://maki.org.il/he/wp-content/uploads/2020/06/G26_2020.pdf

שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Created by