סטודנטים ומרצים יפגינו בהר הצופים בסולידריות עם תושבי עיסאוויה

19 בינואר 2020

סטודנטים, עובדים ומרצים יפגינו מחר (שני) בשעה 12:00 בשער 1 של קמפוס האוניברסיטה העברית בהר הצופים בסולידריות עם תושבי עיסאוויה. מאקדמיה לשוויון נסר כי "מזה חודשים רבים שתושבי עיסאוויה מתמודדים עם פשיטות משטרתיות אגרסיביות מצד משטרת ישראל וכוחות של מג"ב ויס"מ שמסתובבים בשכונה מדי יום, בכל שעות היום והלילה. התושבים, ובהם ילדים רבים, חשופים לאלימות קשה, רימוני הלם, גז מדמיע, חסימות כבישים ומאות מעצרים שרירותיים שמסתיימים ברובם המוחלט ללא כתב אישום".
עוד נמסר "אנו לא מוכנות להתעלם עוד משגרת חיים מטרידה זו. כאזרחיות אנו מתנגדות לפעילות המשטרתית בשכונה אשר מחזקת את מציאות הכיבוש והדיכוי בירושלים המזרחית, והופכת את שגרת חייהם של יותר מ-20 אלף תושבי השכונה לשגרה של אלימות ופחד. כסטודנטיות אנחנו לא מוכנות לקבל את מעורבותה של האוניברסיטה בפעילות זו."

עוד חשפו פעילי אקדמיה לשוויון שלאחרונה נחשפה שותפותה של האוניברסיטה בדיכוי עיסאוויה השכנה בשתי דרכים מטרידות – "ולא נעבור על זה בשתיקה". דרך ראשונה ומתמשכת – האוניברסיטה נותנת יד לסגירתה של הכניסה הדרומית לשכונה, הקרובה לקמפוס הר הצופים ולבית החולים הדסה. סגירה זו של אחת משלוש הכניסות היחידות לשכונה היא צעד של ענישה קולקטיבית הפוגע קשות בשגרת החיים של עשרים אלף תושביה כמעט שני עשורים. לאחרונה נמסר על-ידי המשטרה כי החסימה ממשיכה כעת בשל דרישת האוניברסיטה, וכי אם תתקבל הצהרה מהאוניברסיטה שאין לה צורך ביטחוני בחסימה, זו תוסר. בכוחה הישיר של האוניברסיטה להביא לסיומו של עוול מתמשך שפוגע בתושבות ותושבי השכונה – ומחובתה לעשות את זה.

דרך שנייה וחמורה של מעורבות – בימים אלה של מבצע ההתעמרות המשטרתית, תועדה פעילות משטרתית המכוונת נגד תושבי עיסאוויה מתוך קמפוס הר הצופים. ב-4 בדצמבר 2019 צולמו שני שוטרים במדים כשהם עומדים על גג בניין "רבין" בקמפוס הר הצופים לצד משקפת גדולה ומצלמת וידאו המוצבות על חצובות ומופנות לכיוון מרכז השכונה, המשתרעת למרגלות הבניין. "האם משרת קמפוס האוניברסיטה את "המבצע" המשטרתי אתן מפגן הכוח חסר התקדים הזה נגד אוכלוסייה אזרחית בירושלים המזרחית?", שאלו.

האירוע בפייסבוק: https://www.facebook.com/events/688635438336017/

שינוי גודל גופנים
ניגודיות