עשרות הפגינו בכניסה לבית החולים שיבא ודרשו לחקור נסיבות מותו של מוסטפא יונס

19 במאי 2020

עשרות תושבי ערערה הפגינו אתמול (שני) בשעות הצהריים במחאה סמוך לבית החולים שיבא בתל השומר, נגד מאבטחי המרכז הרפואי, בעקבות האירוע בו נורה למוות בשבוע שעבר הצעיר מוסטפא יונס.

הפגנה נערכה ביוזמת ועדת המעקב העליונה של האזרחים הערבים והרשימה המשותפת ובין משתתפיה חברי הכנסת מהמשותפת וכן יו"ר ועדת המעקב, ח"כ לשעבר מוחמד ברכה (חד"ש). המפגינים פתחו בקריאות: "רוצח רוצח", והציגו שלטים עליהם תמונות של כפות ידיים עם דם עליהן, צילומים של הצעיר שנורה וכרזות בהן נכתב בעברית ובערבית "דמנו אינו הפקר". כוחות גדולים של משטרה ממרחב דן הגיעו למקום.

ח"כ יוסף ג'בארין (חד"ש – הרשימה המשותפת) מסר "אנו מפגינים מחוץ לביה"ח תל השומר, ביחד עם המשפחה המתאבלת, במקום שבו מאבטחים הוציאו להורג את מוסטפא יונס. ההסתה מתחילה במסדרונות הממשלה, והדם של האזרחים הערבים נשפך בשטח. ניאבק בכל מקום נגד התרת דמנו". ח"כ עופר כסיף (חד"ש – הרשימה המשותפת) השתתף אף הוא במחאה ושאל "אם ערבים היו יורים כך ביהודי שרוע על הרצפה, היו קוראים לזה פיגוע. מדוע במקרה הזה מאשימים את הקורבן?". לדבריו "התנהגותו של מוסטפא יונס לא יכולה להצדיק הוצאה להורג בעשר יריות כאשר הוא מנוטרל על הרצפה. זוהי תוצאה של התרת דם והסתה גזענית ממסדרונות הממשלה".

בשבת ביקרו באוהל אבלים שהקימה המשפחה בכפר עארה משלחת גדולה של פעילי חד"ש. בין הבאים: יו"ר ועדת המעקב, חברי הכנסת איימן עודה, עאידה תומא-סלימאן, כסיף, ג'בארין וג'אבר עסאקלה; מזכ"ל מק"י, עאדל עאמר; מזכיר חד"ש, מנסור דהאמשה וח"כ לשעבר עפו אגברייה. יצוין שמאות הפגינו ביום חמישי בכניסה לערערה שבוואדי עארה, במחאה על הירי שאירע בבית החולים שיבא. הצעיר מכפר עארה שהגיע לטיפול נורה ונהרג, לאחר שלטענת המאבטחים הוא תקף אחד מהם בסכין שנשא עמו. הירי ביונס נעשה לאחר שהוא כבר היה מנוטרל וחסר ישע. המפגינים חסמו את כביש 65 לתנועה לזמן קצר, והתלוננו על שימוש באלימות וכוח לפיזור הפגנות, וכן במי "בואש". המשטרה עצרה עשרה מפגינים.

ח"כ ג'בארין שהשתתף בהפגנה, אמר בתום ההפגנה "מאות הפגינו נגד הקלות הבלתי נסבלת שבה בישראל 2020 אפשר לירות באזרחים ערבים. אני עומד בסולידריות עם משפחתו וחבריו של מוסטפא, בקריאה ברורה למשטרה לחקור את נסיבות הירי במוסטפא". "הירי במוסטפא לא הגיע מתוך חלל ריק – זו ההסתה נגד האזרחים הערבים והנהגת הציבור הערבי שמכשירה את האצבע הקלה על ההדק. זו גם אותה הסתה שמכשירה את האלימות והפרובקציות המשטרתית שאנו עדים לה, נגד מי שכואבים מוות מיותר ודורשים צדק ושוויון", הדגיש. מוקדם יותר פנה ח"כ ג'בארין למ"מ המפכ"ל, ניצב מוטי כהן, בדרישה לחקור את נסיבות הירי.

דברי ח"כ עופר כסיף בהפגנה שנערכה מול בית החולים שיבא: https://www.facebook.com/ofercass/videos/1230696807274715/

.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Created by