פועלים סינים התבצרו על מנוף באתר בנייה ברחובות בגלל הלנת שכרם

24 במאי 2020

שבעה עובדים סינים התבצרו הבוקר (ראשון) על עגורן ברחוב זכריה חתוכה רחובות, בגלל הלנת שכרם. מנהל באתר הזעיק משטרה שהגיעה עם צוותי משא ומתן, ולאחר שיחה, הם ירדו מהעגורן.

אין זו הפעם הראשונה פועלי בניין סינים מתבצרים בעגורן ואף מאיימים ליטול את חייהם בגלל שלא שולם להם שכרם. עובדים אלו נושאים פעמים רבות בעלויות כבדות בתהליך ההגעה לעבודה בישראל, ולעיתים נדרשים לשלם דמי תיווך גבוהים – אותם עליהם להחזיר בתקופת עבודתם. החוק הישראלי כובל את הפועלים למעסיקם בחברות כח האדם הזרות. עובדה שהופכת שחושפת אותם במיוחד לניצול.

הפועלים הסינים בישראל הם קרבן לניצול ואף מקפחים את חייהם באתרי בניין. ביום שישי האחרון עשרות פעילי חד"ש ומק"י, בהם חברות וחברי סיעת חד"ש בהסתדרות ונעמת, הפגינו ברחוב העלייה פינת וולפסון בדרום תל-אביב, בקרבת אתר בנייה בו נהרג עובד בניין סיני.

יו"ר האגף לשוויון בהסתדרות, דח'יל חאמד, אמר למפגינים: "התאספו כאן למשמרת מחאה וזיכרון לעובד פוקין לו שנהרג בקרבת מקום. רוב ההרוגים באתרי בנייה עם פלסטינים ומהגרי עבודה ואנו מכבדים את זכרם של כולם וכואבים את כאבם של בני משפותיהם. תאונות עבודה אינן גזירה משיים. זו תוצאה ישירה של המדיניות הקפיטליסטית הניאו-ליברלית של ממשלות הימין אשר דואגות לרווחי בעלי ההון ולאו דווקא לחייהם של העובדים".

יצוין שהפעילים הפיצו בשבוע שעבר הזמנות למשמרת המחאה בקרב תושבי שכונות דרום תל-אביב בה נאמר "מגפת הקורונה נמשכת אך דועכת. אבל יש מגפה אחרת, שבה מדי שנה נרשם שיא חדש ובה העקומה לא משתטחת – הקטל הבלתי פוסק באתרי בנייה. רק לפני כשבוע נהרג פוקין ליו – עובד בניין סיני בן 35 – באתר בנייה ברחוב צ'לנוב – ממש ליד ביתם של תושבי דרום תל-אביב. פוקין ליו הוא ההרוג העשירי באתרי בנייה בישראל מאז תחילת השנה".

סרטון: משמרת המחאה שנערכה ביום שישי ברחוב העלייה בתל-אביב: https://www.facebook.com/hadash.org.il/videos/176478180396176/

שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Created by