שלושה צעירים בני 17 נהרגו מירי חיילי צה"ל בעזה; הפגנת מחאה מול המטה הכללי בתל-אביב

31 במרץ 2019

 

שלושה צעירים בני 17 נהרגו אתמול (שבת) במירי חיילי צה"ל בעת שרבבות פלסטינים הפגינו נגד המצור ברצועת עזה. העיתונים הפלסטינים דיווחו הבוקר שאדהם עמארה, תאמר אבו אל-חיר ובילאל מחמוד א-נג'אר, נורו למוות, וכ-60 פלסטינים נוספים נפצעו מירי חי. עוד נמסר כי בן 21  שנורה בלילה בין שישי לשבת על ידי חיילי צה"ל, מת מפצעיו.

 

בתל-אביב כשלוש מאות פעילים, ביניהם חברי חד"ש, מק"י ובנק"י רבים; הגיעו אמש להפגנה שהתקיימה מול המטה הכללי של צה"ל בתל אביב, בעוד בגבול עזה נמשך הירי של צלפי הצבא על המפגינים הפלסטינים. המפגינים הניפו כרזות בערבית, עברית ואנגלית עם סיסמאות כגון "הסירו מיד את המצור על עזה!", "צדק-צדק תרדוף!",   "הפסיקו את ההפצצות על עזה!", "עומדות עם עזה", "מאז שנת 2000 נעצרו 12,000 ילדים פלסטינים. די!" וקראו "מרעיבים עם שלם – על זה עוד נשלם!" ו"עזה עזה אל ייאוש – עוד נגמור עם הכיבוש!". קבוצת "מתופפים נגד הכיבוש" תופפו בקצב קריאת הסיסמאות.

כמו כן הניפו המפגינים מודעות אבל שהוכנו לזכר כל אחד ואחד מן הקטינים מתחת לגיל 18 שנהרגו בגבול הרצועה בשנה האחרונה, כשכל מודעה כללה את שמו המלא, גילו ותמונתו של ההרוג, והתאריך בו נהרג. למשל "עבד א-ראוף אסמאעיל מחמד צלאחה, בן 14, נרצח על ידי צלפים ישראלים בתהלוכת השיבה הגדולה בעזה, 14.1.2019,  יהי זכרו ברוך"  . או "סייף א-דין עמאד באצר אבו-זיד, בן 15, נרצח על ידי חיילים ישראלים במהלך מחאה ליד גדר עזה, 7.3.2019, יהי זכרו ברוך". המפגינים מסרו ש"לא היה די זמן להכין מודעות אבל לשלושה הנערים שנהרגו שעות ספורות לפני קיום ההפגנה ואשר מצטרפים לשורה ארוכה וכואבת של הקטינים שנהרגו במהלך השנה האחרונה".