שלישי בי-ם: הפגנה נגד ראש העיר ברקת

3 ביולי 2010

מאות תושבים בשכונת אל בוסתאן בסילוואן עתידים להפוך לחסרי בית בעקבות כוונת עיריית ירושלים להקים במקום "גן ארכיאולוגי". מדובר למעשה בפנטזיות תנ"כיות שמטרתן האמיתית היא ייהוד מזרח ירושלים ודחיקת רגלי תושביה הפלסטינים. ניר ברקת נבחר על ידי תושבי ירושלים אבל פועל כמשרתן של עמותות הימין. המדיניות ההרסנית שלו מזיקה למרקם החיים העדין במזרח ירושלים. הפינויים בשייח ג'ראח, ההריסות בסילוואן ובניית ההתנחלויות במזרח ירושלים ימנעו כל סיכוי להסכם בירושלים ויפגעו בעתיד של כולנו.

פעילי השלום בשייח' ג'ראח, ביניהם פעילי חד"ש ומק"י רבים, קוראים לעצור את תכנית ראש העיר ברקת ולהפגין ביום שלישי הקרוב, 6 ביולי בשעה 18:00, ברחוב הרצל פינת המייסדים, בירושלים (לעמוד האירוע בפייסבוק). דובר הקבוצה מסר כי "ניפגש, תושבי בית הכרם ופעילי שייח' ג'ראח, ונקים גן ארכיאולוגי ברוח תוכנית 'גן המלך' מול ביתו של ניר ברקת. נדרוש ממנו להוות דוגמא ולפנות את ביתו לטובת המדע. אם אפשר לפנות את תושבי אל בוסתאן מביתם לטובת הארכיאולוגיה, אפשר לעשות את זה גם לברקת".

פרויקט "גן המלך" הוא המשך ישיר לניהול הגן הארכיאולוגי-הלאומי "עיר דוד" על ידי עמותת המתנחלים הקיצונית אלע"ד. האתר משמש את אלע"ד כאמצעי להעצמת אחיזתה בכפר ודחיקת התושבים משטחיו. מר ברקת ממשיך בחזון זה. טענות העירייה כי התוכנית עתידה להיטיב עם תושבי סילוואן מופרכות לחלוטין. התכנית נקבעה ללא דיאלוג עם תושבי השכונה. תכנית חלופית שהתושבים הכינו נדחתה ללא דיון כלל. הכשרת הבתים הקיימים שתכנית "גן המלך" כביכול מאפשרת היא פיקטיבית משום שתקנות בירוקרטיות רבות בעצם חוסמות אפשרות כזו.

"הגן המתוכנן יימצא בלב שכונת עוני הסובלת מהעדר תשתיות מחפיר ואלימות יומיומית מצד המשטרה, המתנחלים והמאבטחים שלהם, הממומנים מכספי הציבור", נמסר בהזמנה לאירוע. "אם ברקת מעוניין בשיפור מצבם של תושבי מזרח העיר, שיתחיל למשל משיפור תנאי החיים הבסיסיים שלהם שנגרמו כתוצאה מהאפליה מרובת השנים על ידי הרשויות (במזרח ירושלים חסרים למשל 70 ק"מ של קווי ביוב ו-1000 כיתות לימוד, ויותר ממחצית מתושביה, כ-160,000 איש, אינם מחוברים באופן רשמי לאספקת מים), ולא מבניית גנים פסאודו-תנ"כיים מופרכים".

שינוי גודל גופנים
ניגודיות