שני ה-3 ביוני בכנסת: כנס חירום נגד חוק פראוור לעקירת הבדואים בנגב

2 ביוני 2013

ביום שני ה-3 ביוני יעלה להצבעה בקריאה ראשונה בכנסת החוק "להסדרת התיישבות הבדואים בנגב", הצפוי להוביל לעקירה ופינוי של עשרות אלפי תושבים בדואים. בתגובה לכך יערכו ביום שני הסיעות חד"ש, רע"מ-תע"ל-מד"ע ובל"ד כנס חירום בנושא. הכנס יתקיים בשעה 13:00 באולם ועדת הכנסת וישאו בו דברים חברי כנסת, נציגי התושבים ומומחים מארגוני קהילה וזכויות אדם.

הצעת החוק המבוססת על מתווה פראוור-בגין צפוייה להוביל לעקירה ופינוי בכוח של עשרות כפרים (שברובם קיימים במיקומם הנוכחי טרם הקמת המדינה) ועשרות אלפי תושבים בדואים, באופן שיחרוץ את גורלן של אלפי משפחות לעוני, אבטלה והרס של חיי הקהילה. במקביל לחוק, מקדמת הממשלה תכניות להקמת יישובים חדשים, ליהודים בלבד, וחלקם אף מתוכננים להיבנות על הריסות הכפרים הבדואים. מדובר בחוק גזעני ומפלה ההופך את האנשים הנאבקים על אדמתם, אשר אינם מסתפקים בפיצוי הזעום שמוצע להם, לעבריינים הצפויים לעונשי מאסר, ושולל מהם זכויות אזרחיות בסיסיות.

ח"כ דב חנין (חד"ש): "ניתוח מהלכי הממשלה בעניין הבדואים בנגב מלמד שהמגמה היא להוביל לעימות כולל איתם. העימות הזה גם מיותר וגם מזיק. במקום להיכנס עכשיו לויכוח בשאלת הבעלות על האדמות הממשלה צריכה להתמקד בפתיחת דף חדש אמיתי ביחסי המדינה עם הבדואים בנגב באמצעות טיפול בבעיות האמיתיות – הזנחה חברתית וסביבתית, כפרים לא מוכרים, העדר תשתיות תחבורה וביוב, בתי ספר אליהם צריכים ללכת ילדים מרחקים גדולים, העדר אפשרויות תעסוקה ותעסוקת נשים בפרט. רק טיפול בכל הבעיות האלה יכול ליצור בסיס לאמון ולהידברות שכל-כך נדרשת ביחסי המדינה עם אזרחיה הבדואים.

"אחרי עשרות רבות של שנים הגיע הזמן לסיים את מלחמת המדינה באזרחיה הבדואים ובוודאי לא לפתוח במלחמה הזאת, פרק חדש, קשה יותר".


ביום שני יתקיים גם כנס בנושא בבאר שבע, ביוזמת האגודה לזכויות האזרח, עדאלה ופורום דו-קיום בנגב. בהזמנה נכתב: "בערב נדון בחוק ובהשלכותיו על האוכלוסייה הערבית-בדואית בנגב. החוק שהוגש לכנסת ביום שלישי שעבר הוא רחב יריעה ואינו קל להבנה. במפגש ננסה לפשט חלק מהמרכיבים החשובים בחוק ולצייד את נציגי הארגונים והפעילים בטיעונים כנגדו". האירוע יתקיים ביום שני הקרוב, 3 ביוני, בשעה 18:15, במולתקא-מפגש, בית התרבות הערבי-יהודי של פורום דו-קיום בנגב, רחוב שלמה המלך 7, באר-שבע.

באותו יום תתקיים בבאר שבע גם משמרת מחאה נגד חוק פראוור, שתחל בשעה 17:00 בפינת הרחובות רגר-מצדה בבאר-שבע מול משרדי "הרשות להסדרת ההתיישבות הבדואית בנגב".

שינוי גודל גופנים
ניגודיות