תושבי השכונות המיועדות לפינוי בדרום תל אביב הפגינו מול בית רה"מ בירושלים

19 בפברואר 2020

תושבי השכונות המיועדות לפינוי בתל אביב הפגינו הבוקר (רביעי) מול בית ראש הממשלה בירושלים בדרישה להסדיר את הפיצויים המגיעים להם ולמצוא להם פתרונות דיור. התושבים מסרו כי נפגעו לאורך שנים מהתנהלות רשות מקרקעי ישראל. בהפגנה השתתפו תושבים מרחבי הארץ שלאחר מכן הצטרפו למאהל מחאה מתמשך מול בית ראש הממשלה. בין המפגינים, הבוקר, ח"כ עופר כסיף (חד"ש – הרשימה המשותפת) המלווה את מאבקם של תושבי אבו כביר שבדרום תל-אביב. ח"כ כסיף קרא בהפגנה להפסקת הפינויים ולתשלום פיצוי הולם למפונים. "ראש הממשלה יודע להשקיע מאות מיליונים במטוס פרטי ומיליארדים בהתנחלויות , אבל לא מזיז אצבע כדי למנוע פינוי של משפחות מוחלשות לרחוב בימי החורף הקרים". "אמשיך להיאבק לצד התושבים", הבטיח.

אורה גריב, שפונתה לפני כחודש מביתה בשכונת אבו כביר אמרה, "בקום המדינה יושבו תושבי שכונת אבו כביר על ידי המדינה ליישב ולשמור את הבתים שננטשו, אך מעולם לא דאגו להסדיר את זכותם בקרקע. בשנת 2010, כשהופקעה השכונה לטובת עיריית תל-אביב, זו ניצלה את הסטטוס של התושבים והגדירה אותם 'פולשים' שלא בצדק והיא מגרשת אותם מביתם ללא פיצויי על ביתם ורכושם. דרישתנו היא להכיר בזכותם ההיסטורית של תושבי השכונה ולהבטיח שיקבלו את ההכרה והתמורה המלאה של שווי נכסיהם".

דרישתם העיקרית של המוחים היא כי המדינה תקיים את החלטת הממשלה 1156 ותסדיר את בעלות הדיירים על האדמות בנכסי רשות הפיתוח. עוד הם דורשים כי יבוטלו כל הנהלים של הרשות להגבלות המכירה וכי דייר שהחזיק בנכס למעלה מ-25 שנה יוכל לרשום בעלותו בטאבו או לחילופין לקבל פיצוי מלא בשווי בעלות מלאה. בנוסף, דורשים התושבים הקפאה מיידית של כל העסקאות למכירת נכסי הדיירים לצד ג' וכי תוקפא החלטה 116 של רשות מקרקעי ישראל. לבסוף, דורשים המוחים שתוקם ועדת בדיקה שתבדוק את התנהלות רשות מקרקעי ישראל בנושא.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות