מאות אנשי ציבור מרחבי העולם: העברה בכפייה של קהילת ח'אן אל-אחמר היא פשע מלחמה

13 ביוני 2018

יותר מ-300 נבחרי ציבור, מומחים למשפט, אנשי אקדמיה, אמנים ופעילים מרחבי העולם ומישראל פרסמו אתמול (שלישי) מכתב בו הם מביעים את התנגדותם לתכניתה של ישראל להעביר בכפייה אלפי פלסטינים תושבי קהילות המתפרנסות מרעיית צאן ומחקלאות בגדה המערבית. המכתב מתמקד בקהילת ח'אן אל-אחמר, שלה נשקפת סכנה מיידית של הרס וגירוש.

עם החתומים על המכתב נמנים גם 90 חברי פרלמנט, רבים מהם מבתי המחוקקים של האיחוד האירופי ושל בריטניה. כמו כן חתמו עליו עשרה חתני פרס ישראל, המחזאית איב אנסלר, אנשי הקולנוע קן לואץ', אקי קאוריסמקי, עמוס גיתאי וקוסטה גברס, האמנים מרלן דומא ואי וייויי, הסופרים אסף גברון ואיריס לעאל, הכוריאוגרף אוהד נהרין, המעצב רון ארד, אנשי האקדמיה נועם חומסקי וג'ודית באטלר, והמוזיקאים פיטר גבריאל, רוג'ר ווטרס וחברי להקת משרוע ליילה.

לדברי החותמים "העברת תושבים בכפייה – בכוח הזרוע או באמצעות הפיכת חייהם לבלתי אפשריים, כדי לכפות עליהם לעזוב בעצמם ולכאורה מרצונם – היא פשע מלחמה". במכתב מפורטים הצעדים שנוקטת ישראל כדי לייצר מציאות של כפייה כזו, הכוללים "הטלת איסור גורף על בניית בתי מגורים או מבני ציבור בקהילות האלה, סירוב לחברן לתשתיות מים וחשמל והימנעות מסלילת כבישים שיובילו אליהן. כאשר בלית ברירה התושבים בונים ללא היתרים – המנהל האזרחי הורס את המבנים או מאיים להרסם". המכתב מתריס כנגד הניסיון שעושה ישראל להציג מדיניות זו כעניין של אכיפת חוק גרידא ומכנה אותו היתממות שכן "מדיניות התכנון של ישראל בגדה המערבית לא מאפשרת לפלסטינים לקבל היתר כזה אלא במקרים נדירים".

המכתב מבהיר כי כל המעורבים בביצוע פשע המלחמה יישאו באחריות אישית לכך ובהם ראש הממשלה ושר הביטחון וכן שופטי בית המשפט העליון, שהחלטתם "לאשר את הריסתה של קהילת ח'אן אל-אחמר ואת גירוש תושביה", אינה מפחיתה מחומרתו, "אלא רק מספקת חותמת כשרות משפטית להעברה בכפייה".

יצוין שחברי כנסת של חד"ש והרשימה המשותפת ביקרו אתמול אצל אנשי שבט הג'אהלין מהכפר ח'אן אלאחמר, ששופטי בג"ץ הכשירו את פינויו, ואת פינוי בית הספר האקולוגי המשמש את ילדי האזור כולו, לטובת הרחבת ההתנחלות כפר אדומים.

יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה (חד"ש), אמר: "הגברים, הנשים והילדים שחיים כאן בקושי – הם קרבנות של ממשלת הימין והניסיון המתמשך שלה לפורר ולפרק את הישובים הפלסטינים בשטחי C ולמנוע כל אפשרות להקמת מדינה פלסטינית עצמאית". ח"כ דב חנין (חד"ש – הרשימה המשותפת) הוסיף: "הולכים לפנות כאן אנשים מבתיהם זה עשרות שנים, כדי להרחיב את ההתנחלות הסמוכה. אבל למעשה התושבים כאן נמצאים באמצע תכנית גדולה ומסוכנת של ממשלת הימין, להשתלט על השטח מירושלים עד יריחו, לחתוך את הגדה המערבית לשתיים ולחסל את האפשרות של מדינה פלסטינית ושלום ישראלי-פלסטיני".

לדברי ח"כ עאידה תומא-סלימאן (חד"ש – הרשימה המשותפת): "מאות תושבי ח'אן אלאחמר שחיים כאן בתנאי עוני מחפיר מדירים שינה מעיניהם של ראש הממשלה ושר הביטחון, כי הם מקשים על הרחבת ההתנחלויות, ומאיימים על מפעל הכיבוש, הגזל והסיפוח. ממשלת נתניהו רוצה את הפרוזדור שמחבר את צפון הגדה לדרומה נקי מפלסטינים. לכן החליטו לגרש ולגזול את בתיהם, את אדמותיהם ואת חלומותיהם. בג"ץ הכשיר את העוול. האיום בפניו עומדים תושבי הכפר איננו רק אסון הומניטרי של נישול אוכלוסייה מאדמתה למעלה מ-60 שנה, על כל המשתמע מכך, אלא גם ובעיקר פשע מלחמה שיוביל לאסון פוליטי".

 

עוד בנושא, בעמוד השער של גיליון "זו הדרך" האחרון:

http://maki.org.il/he/wp-content/uploads/2018/06/G23_2018.pdf