עתירה נגד משטרת ישראל: אפשרו להפגין נגד המלחמה

1 בינואר 2009

הקואליציה נגד המלחמה בעזה עתרה היום לבג"צ כדי שזה יורה למשטרה לחזור בה מהחלטתה לא לאשר את ההפגנה הגדולה נגד המלחמה, המתוכננת למוצאי שבת בתל אביב. הקואליציה טוענת כי הסיבות לאי אישורה של ההפגנה מהוות פגיעה חמורה בחופש הביטוח וחופש ההפגנה, ופוגעות בדמוקרטיה הישראלית.

כאמור, במוצאי שבת הקרוב מתוכננת להתקיים בתל אביב הפגנת המונים נגד המלחמה בעזה, תחת הכותרת: "די להרג! די למצור! ערבים ויהודים מסרבים להיות אויבים". ההפגנה מאורגנת ע"י קואליצית ארגונים נגד המלחמה, הכוללת מעל 20 ארגונים ותנועות פוליטיות שונות, המתנגדים למלחמה וקוראים להפסקתה המיידית.

בתחילת השבוע הגישה הקואליציה נגד המלחמה בעזה בקשה לאישור משטרתי של מסלול ההפגנה ומיקום העצרת המרכזית, כנדרש בחוק. הקואליציה הבהירה לגורמי המשטרה כי בכוונתה לקיים הפגנה חוקית ולעמוד בתנאי הרישיון. עד עתה, יום חמישי, מסרבת המשטרה להעניק רשיון להפגנה, באם המארגנים לא יחתמו על התחייבויות הנוגעות לתכני ההפגנה עצמה.

המשטרה דורשת שמפגינים לא ישאו בהפגנה דגלי פלסטין. ההנמקה לדרישה היא חשש מפני אלימות מצד עוברי אורח ולא כי הנפת דגל הינה לא חוקית או כי יש חשש שמשתתפי העצרת יפרו את הסדר הציבורי. תנאי זה אינו תנאי סביר, אינו מידתי, ולכן לא חוקי. הדרישה מתערבת בתכני עצרת פוליטית ומגבילה את חירות הביטוי, מזכויות היסוד החשובות של כל אדם בישראל. הקואליציה מסרבת לקבל תכתיבים של המשטרה לגבי תכני ההפגנה, המצביעים על ניסיון לצנזור פוליטי של המחאה בארץ.

במקום להגן על המשתתפים מפני ניסיונות לא חוקיים לפגוע בהם, המשטרה בוחרת בדרך הקלה של פגיעה בזכויותיהם של המפגינים.

לאור מדיניות זו של משטרת ישראל נאלצת הקואליציה לפנות לבג"צ בכדי לקעקע את הניסיון לשתק את קולות המחאה בארץ.

בג"צ לאיפשור הפגנה נגד המלחמה

שינוי גודל גופנים
ניגודיות