ח"כ ברכה: השותפות היהודית-ערבית ניצחה את מצעד הגזענים באום אל-פאחם

26 במרץ 2009

יו"ר חד"ש, ח"כ מוחמד ברכה, גינה בתוקף הערב את תוקפנות המשטרה נגד המפגינים האנטי-פאשיסטים הבוקר באום אל-פאחם ובירך על השותפות היהודית-ערבית בהפגנה. לדבריו, המערכה היא לא של הערבים בלבד, אלא של כל הכוחות הדמוקרטיים ושוחרי השלום.

ח"כ דב חנין (חד"ש), שנכח בהתנגשויות בין המשטרה למפגינים, אמר כי אינו משוכנע שהמשטרה הייתה צריכה להשתמש בגז מדמיע. "הבעיה הגדולה שלי היא עצם קיום ההפגנה הגזענית. לא מדובר באירוע שמטרתו להעביר מסר, אלא בניסיון להטיל מורא וברצון לבצע טרנספר. חירות ההפגנה לא רלוונטית לאירוע הזה, שכל מטרתו הייתה התגרות באוכלוסיה הערבית". חנין הוסיף כי "היה חשוב שהתייצבנו כאן מול אנשי הימין, יהודים וערבים ביחד, לומר שאנחנו מסרבים להתעמת ולא ניתן לפרובוקציות לדרדר אותנו לעימותים והתנגשויות". לדברי חנין, הוא חשש מפני עימות קשה. "די היה בתקרית קטנה שתצית תבערה עצומה. האווירה הייתה קשה ומתוחה. אני שמח שהכל הסתיים בלי פגיעות קשות", אמר.

צעדת אנשי הימין שנערכה הבוקר (שלישי) באום אל-פחם הסתיימה לאחר פחות מחצי שעה. לאחר סיום הצעדה נמשכו העימותים בין תושבי העיר לבין המשטרה כשעתיים נוספות. יצוין שח"כ אילן גילאון (מרצ) נפצע מרימון גז של המשטרה בניסיון לדכא את המפגינים נגד הצעדה. ח"כ גילאון אמר בסיום ההפגנה בראיון לקול ישראל כי "הגענו לכאן כדי למתן. אני מרגיש בסדר, אבל היו כמה שימושים בגז שאולי לא היו לצורך, גם בתוככי הרחובות וגם בשטח העימות".

שינוי גודל גופנים
ניגודיות