שאלות ותשובות

האם הרשימה תמליץ לנשיא, אחרי הבחירות לכנסת, על מועמד מסוים להרכבת הממשלה הבאה?

חד"ש תעשה הכול כדי לחסום את ממשלת הימין. אחרי הבחירות ולאור תוצאותיהן נחליט איך לבטא זאת בהמלצה לנשיא. בכל מקרה, חד"ש ותע"ל מחויבות להפלת שלטון הימין, והן נכונות להיות חלק מגוש חוסם כנגדו, אם תוצאות הבחירות יאפשרו זאת. בשנת 1992 שימשה חד"ש כגוש חוסם לימין ואפשרה בפועל את הקמת ממשלתו של יצחק רבין, על בסיס של הסכמות פוליטיות נקודתיות.

ומה בנוגע לזכויות נשים?

מועמדת מס' 2 של חד"ש לכנסת – הממוקמת במקום השלישי ברשימה  היא עאידה תומא-סלימאן, פעילה פמיניסטית בולטת, מייסדת עמותת "נשים נגד אלימות" ועורכת לשעבר של העיתון "אל-אתיחאד". תומא-סלימאן היא לא רק האישה הראשונה והיחידה בישראל שעמדה בראש מערכת של עיתון יומי, אלא גם האישה הראשונה שנבחרה לוועדת המעקב העליונה של האוכלוסייה הערבית בישראל.
תומא-סלימאן היא מהפעילות הפמיניסטיות הבולטות באוכלוסייה הערבית, והצליחה לקדם חקיקה של שלושה חוקים עוד בטרם נבחרה לכנסת: חוק בנוגע לבתי דין לענייני משפחה, חוק להעלאת גיל הנישואין מ-17 ל-18, וחוק המעודד ייצוג נשים במועצות המקומיות ובעיריות.
תומא-סלימאן היא ממובילות המאבק נגד אלימות כלפי נשים בחברה הערבית, נגד התופעה המכונה "רצח על רקע כבוד המשפחה", ונגד עצימת העין של המשטרה בנושא. תומא-סלימאן הייתה גם הפוליטיקאית הראשונה שהשתתפה בכנס של ארגון "אסוואת", הפועל לשוויון לנשים לסביות בחברה הערבית.

ומה עם סוגיות של דת ומדינה?

גם בסוגיות דת ומדינה, הקול של חד"ש הוא קול ברור ובטוח נגד כפייה דתית ובעד פלורליזם, בעד תחבורה ציבורית בשבת, הפרדת הדת מהמדינה, נישואים אזרחיים וניסוח חוקה דמוקרטית, אשר תבטיח חופש דת וחופש מדת.
חד"ש גם מאמינה כי מעמדה של הדת היהודית ביחס לדתות האחרות בישראל מביא לאפליה, חלוקת תקציבים לא שוויונית והיעדר שירותים מספקים לבני דתות אחרות. רק אחוז זעיר מתקציב המשרד לענייני דתות מופנה למתן מענה לצרכיהן של הקהילות המוסלמיות, הנוצריות והדרוזיות, וחד"ש מאמינה כי גם בתחום זה יש לפעול למען שוויון מלא, ולא רק מן השפה החוצה.

ומה בנוגע לזכויות להט"ב?

חד"ש היא תנועה הדוגלת בשוויון מלא לכל מי שחי כאן. לכן, חד"ש מובילה ומשתתפת במאבקים לשוויון של הקהילה הגאה כחלק מסדר היום הפוליטי שלה.
בכנסת האחרונה, הייתה זו חד"ש שהעבירה את החוק היחידי המקדם זכויות להט"ב – חוק איסור אפליית תלמידים על בסיס נטייה מינית וזהות מגדרית. הייתה זו גם הפעם הראשונה בה הוכנסה לחוק הישראלי התייחסות לזהות מגדרית, צעד חשוב שיוכל להוות אבן בסיס לחקיקה עתידית. החוק היחיד למען זכויות להט"ב שעבר בכנסת שלפני כן – היה חוק על איסור אפליה על רקע נטייה מינית בלשכות התעסוקה. גם זה חוק אותו יזמו חברי הכנסת של חד"ש, דב חנין ועפו אגבריה.

מי עוד נמצא במקומות הריאליים ברשימת חד"ש לכנסת?

פרט לאיימן עודה ועאידה תומא סלימאן, לחד"ש עוד שני נציגים בעשירייה הראשונה – חבר הכנסת דב חנין, וד"ר יוסף ג'בארין.
ח"כ דב חנין – הממוקם במקום השמיני ברשימה, הוא חבר הכנסת החברתי ביותר, האחראי למספר הגדול ביותר של חוקי חברה, סביבה, שוויון לנשים והגנה על מיעוטים. בכנסת האחרונה יזם חנין את "מינימום 30", המאבק להעלאת שכר המינימום, והוביל את המאבק לבלימת החקיקה הגזענית והאנטי-דמוקרטית. הוא ידוע כח"כ פעיל במיוחד ובעל הישגים יוצאי דופן, וזכה לתארים רבים ולהערכה מארגונים שונים על פעילותו הפרלמנטרית.
ד"ר יוסף ג'בארין – הממוקם במקום העשירי ברשימה, הוא דוקטור למשפטים המתמחה בזכויות אדם ובזכויות מיעוטים, ומלמד באוניברסיטת חיפה ובמכללת תל חי. בעבר, עמד ג'בארין בראש "דיראסאת", המרכז הערבי למשפט ומדיניות, ובימי לימודיו שימש כראש התאחדות הסטודנטים הערבים.

מה הח"כים הערבים עשו בשביל הציבור הערבי בישראל?

בניגוד לטענות החוזרות של הימין, הח״כים של חד״ש והרשימה המשותפת משקיעים את עיקר זמנם ומרצם, בכנסת ומחוצה לה, בעבודה למען הציבור הערבי בישראל. מתוך 3500 חוקים שהגישו הח״כים של הרשימה המשותפת בכנסת ה-20, רק 95 חוקים עסקו בנושאים לאומיים/מדיניים. עם זאת, כחברי כנסת שעוסקים בכל הסוגיות שעל סדר היום, ובטח שכנציגים של המיעוט הערבי-פלסטיני, הם נאבקים וימשיכו להיאבק נגד הכיבוש ובעד שלום צודק.

מה הפתרון שלכם לסכסוך הישראלי פלסטיני?

אנו מאמינים כי יש לסיים את הכיבוש הישראלי – לסיים את המשטר הצבאי בגדה המערבית ואת המצור הישראלי על עזה. לשם כך יש צורך בהסכם שלום עם ההנהגה הפלסטינית. הפתרון שאנחנו מאמינים בו כולל את פינוי כל ההתנחלויות והקמתה של מדינה פלסטינית עצמאית לצד מדינת ישראל, שבירתה ירושלים המזרחית, ופתרון צודק לבעיית הפליטים לפי החלטות האו"ם.

למה שיהודים יצביעו למפלגה ערבית ברובה?

העובדה שמרבית חברי הכנסת שלנו ערבים לא מונעת מאיתנו לפעול למען ציבורים שלמים בחברה הישראלית – כולל הציבורים המוחלשים כולם – העובדים, העניים, הקהילה החרדית, יוצאי אתיופיה וברית המועצות וגם מבקשי המקלט. מעבר לכך, העמידה לצד הציבור הערבי היא צו השעה בעת של מתקפה ימנית על ציבור זה. אנחנו מאמינים כי רק שיתוף פעולה בין הציבור הערבי ובין הכוחות הדמוקרטיים בציבור היהודי יכול ליצור שינוי כיוון אמיתי במדינה.