הרשימה – חברי הכנסת של חד"ש בכנסת ה-20

חד"ש רצה לבחירות לכנסת ה-20 ב-17.3.2015 ברשימה המשותפת – ביחד עם רע"מ בל"ד ותע"ל

מתוך 13 חברי הכנסת שנבחרו מהרשימה המשותפת, 5 הם נציגי חד"ש:

1. אימן עודה

עו"ד איימן עודה, בן 40, מוביל את רשימת המועמדים החדשה והמבטיחה שחד"ש בחרה הפעם. בשנים 1998-2003 כיהן כחבר מועצת העיר חיפה מטעם חד"ש. היה ממנהיגי המאבק להכרה בכפרים הבלתי מוכרים בנגב. בשנת 2006 נבחר לתפקיד המזכיר הארצי של חד"ש.

במסיבת העיתונאים להכרזת הרשימה הוא הדגיש את המסר הדמוקרטי הרחב שלה:

לaymanא הסתגרות לאומית אלא הושטת יד לשותפות יהודית-ערבית רחבה כדי לעשות ביחד את השינוי הגדול הדרוש בארץ הזו.

5. עאידה תומא סלימאן

aidaמועמדת מס' 2 של חד"ש לכנסת – הממוקמת במקום החמישי ברשימה המשותפת – היא עאידה תומא-סלימאן, פעילה פמיניסטית בולטת, מייסדת עמותת "נשים נגד אלימות" ועורכת לשעבר של העיתון "אל-אתיחאד". תומא-סלימאן היא לא רק האישה הראשונה והיחידה בישראל שעמדה בראש מערכת של עיתון יומי, אלא גם האישה הראשונה שנבחרה לוועדת המעקב העליונה של האוכלוסייה הערבית בישראל.

תומא-סלימאן היא מהפעילות הפמיניסטיות הבולטות באוכלוסייה הערבית, והצליחה לקדם חקיקה של שלושה חוקים עוד בטרם נבחרה לכנסת: חוק בנוגע לבתי דין לענייני משפחה, חוק להעלאת גיל הנישואין מ-17 ל-18, וחוק המעודד ייצוג נשים במועצות המקומיות ובעיריות.

תומא-סלימאן היא ממובילות המאבק נגד אלימות כלפי נשים בחברה הערבית, נגד התופעה המכונה "רצח על רקע כבוד המשפחה", ונגד עצימת העין של המשטרה בנושא. תומא-סלימאן הייתהגםהייתה הפוליטיקאית הראשונה שהשתתפה בכנס של ארגון "אסוואת", הפועל לשוויון לסביות בחברה הערבית.

8. דב חנין

ח"כ ד"ר דב חנין (دوف حنين) נולד ומתגורר בתל אביב (יליד 1958), נשוי ואב לשלושה. הח"כ המוביל בחקיקה חברתית וסביבתית. העביר למעלה מ-45 חוקים בנושאי זכויות עובדים, הגנת ילדים, זכויות נשים, הגנת הסביבה, זכויות חברתיות והגנת בעלי חיים.

בכנסת ה-18 דורג במקום הראשון בדירוג הח"כים החברתיים של ארגון "המשמר החברתי" , וכמוביל בדירוג הח"כים הסביבתיים של ארגון "אדם, טבע ודין". כיהן כיו"ר הוועדה המשותפת לנושא סביבה ובריאות, וכן כיו"ר השדולה הסביבתית-חברתית, כיו"ר השדולה למען העסקה ישירה וכיו"ר השדולה למען הדיור הציבורי.

לחנין תואר במשפטים, ותואר דוקטור במדעי המדינה – עם התמחות במדיניות סביבה. לפני היבחרו לכנסת, כיהן במשך שלוש שנים כיו"ר חיים וסביבה – ארגון הגג של ארגוני הסביבה בישראל, המאחד יותר מ-80 ארגונים סביבתיים.

"חד"ש היא אלטרנטיבה של ערכים. תנועה סוציאליסטית, שמאמינה בסדר יום חברתי כהשקפת עולם; תנועה של שותפות-יהודית ערבית בתוך המציאות הקשה של הפרדה בין יהודים וערבים; תנועה של שלום שיודעת להתנגד גם למלחמות של העבר וגם, חס וחלילה, למלחמות של העתיד"

10.  יוסף ג'בארין

10943915_1377845245857551_6687937459893890264_nד"ר יוסף ג'בארין הוא משפטן ומרצה למשפטים באוניברסיטת חיפה. ג'בארין עומד בראש מרכז דיראסאת למשפט ומדיניות, חבר הועד המנהל בעמותת סיכוי לשיוויון אזרחי ולשעבר חבר הצוות המשפטי של האגודה לזכויות האזרח. ג'בארין מביא עמו ניסיון רחב ביותר בקידום זכויות אדם ומאבק לשוויון המיעוט הערבי.

13. עבדאללה אבו-מערוף

11

ד"ר עבדאללה אבו מערוף, תושב הכפר ירכא, הוא רופא משפחה ואורולוג, ובעל תואר P.H.D בפליסופיה ומדעי רפואה. ממייסדי ועד היוזמה הערבי הדרוזי – תנועה המובילה את מאבקם של האזרחים הדרוזים לשוויון ותומך בסרבני מצפון; פעיל בארגון "רופאים לזכויות אדם", חבר המפלגה הקומונסטית הישראלית מאז 1975, חבר הלשכה הפוליטית של מק"י

בעת הקמתו של ועד היוזמה הערבי הדרוזי היה אבו מערוף מהפעילים הראשונים בקהילה הדרוזית שיצאו נגד האפליה הממסדית ובעד גיבוש זהות חילונית כחלק מהמיעוט הערבי בישראל.