פמיניזם

בישראל יש שוויון? אפילו לא קרוב. בכל יום נשים עובדות מרוויחות פחות מגברים שעושים את אותה עבודה, נשים מפוטרות בגלל היריון, נשים סובלות מאלימות במשפחה ונשים נופלות קורבן לסחר בבני אדם. כדי לפעול נגד השיטה הסקסיסטית המפלה, צריך להיות בעד אלטרנטיבה פמיניסטית.

"הפמיניסטיות של היום מבינות שלא יכול להיות שוויון לנשים בלי צדק חברתי, כי רוב המובטלים הן נשים ורוב העניים הן נשים. הפמיניסטיות הבינו שלא יכול להיות מאבק לזכויות נשים בלי מאבק במלחמה, כי נשים הן שמשלמות את המחיר במלחמות שגברים פותחים בהן. חד"ש משלבת את המאבק בכיבוש, המאבק למען צדק חברתי והמאבק למען שחרור האישה"

– נועה לוי, עו"ד בתחום זכויות האדם –

בכנסת

חד"ש העבירה חוק להארכת חופשת הלידה, חוק האוסר פרסום שירותי זנות וחוקים המעניקים קצבת הבטחת הכנסה ומענק הסתגלות לנשים במקלטים לנשים מוכות.

(לרשימת חוקי זכויות הנשים המלאה שהעבירה סיעת חד"ש)

 בשטח

פעילות חד"ש בנעמ"ת, בהסתדרות ובמועצות המקומיות פועלות לקידום שוויון לנשים במקומות העבודה, ולקידום דיאלוג ומאבק משותף של נשים יהודיות וערביות. פעילות ופעילי חד"ש הובילו את המאבק נגד האלימות כלפי נשים בציבור הערבי. פעילות בציבור הערבי חד"ש יזמו הפגנות נשים במחאה על התעלמות הרשויות מהחזקת נשק בלתי-חוקי, הפוגעת בכלל האוכלוסיה ובפרט בנשים, ונגד תופעת הרצח על רקע מה שמכונה "כבוד המשפחה".

"בציבור הערבי יש נשים שעד היום לא יוצאות לעבוד וצריכות לבקש רשות לכל דבר מהאבא, האח או הבעל. אבל גם כשהן רוצות לעבוד, אין מקומות עבודה בישובים הערביים, ואין תחבורה ציבורית מתאימה. במקומות עבודה רבים לא רוצים להעסיק נשים ערביות, בעיקר אם הן לובשות כיסוי ראש. צריך לעבוד מאוד קשה עם אותן נשים כדי להעצים אותן ולגרום להן להבין שהן באמת שוות"
– מייסם ג'לג'ולי, יו"ר נעמ"ת במשולש הדרומי, טירה –

נמשיך לעשות

(לקריאת המצע המלא)

1. נקדם את חקיקת חוק יסוד: שוויון בין המינים, אשר יתבסס על האמנה הבינלאומית בדבר ביטול כל צורות האפליה נגד נשים, לרבות סחר בנשים;

2. נפעל ליישום העיקרון של העדפה מתקנת בכל תחום שבו סובלות נשים מאפליה או מתת-ייצוג;

3. נדרוש הבטחת עבודה למובטלות; תשלום שכר שאינו נופל משכר המינימום לנשים עובדות, ובעיקר לעובדות בחברות כוח-אדם;

4. נדרוש את אכיפתם של חוק שוויון הזדמנויות בעבודה, חוק עבודת נשים וחוק שכר שווה לעובדת ולעובד;

5. נקדם אכיפה נמרצת של החוקים נגד אלימות גופנית, מינית ונפשית במשפחה; הגדלה מהותית של התקציבים המיועדים לסיוע לנשים, קורבנות אלימות וניצול

6. נמשיך לקיים מאבק בלתי-מתפשר נגד רצח נשים, לרבות בטענה הפסולה של "כבוד המשפחה", נגד סחר בנשים ונגד פורנוגרפיה;

7. נפעל להגדלת ייצוג הנשים וחיזוק מעמדן בכל הרשויות הממלכתיות והעירוניות הנבחרות ובמוסדות הציבוריים והתרבותיים השונים, לרבות במוסדות חד"ש ובסיעות חד"ש;

8. נקדם חינוך לשוויון באמצעות הוצאתם אל מחוץ לחומרי הלימוד של תכני לימוד קיימים, אשר מקבעים סטריאוטיפים נשיים וגבריים, והכנסת תכני לימוד המטפחים חשיבה שוויונית.

 

לקריאת תוכנית הפעולה המלאה של חד"ש לזכויות נשים

 

 

שלום דמוקרטיה שותפות סביבה ובריאות פמיניזם הון שלטון דיור זכויות עובדים

שינוי גודל גופנים
ניגודיות